Wczytuje Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • Wydarzenie minęło.

KYŚ – spektakl teatralny

8 października 2019, 19:00 - 20:30

KYŚ

od 08/10/2019 do 08/10/2019 | 08.10.2019 godz. 19.00

 

KYŚ
reż. Igor Gorzkowski

08.10.2019 godz. 19.00

scenografia: Honza Polivka
kostiumy: Joanna Walisiak-Jankowska
choreografia: Inga Pilchowska

 

 

 

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie SDK

W spektaklu występują: Bartłomiej Bobrowski, Tomasz Borkowski, Wiktor Korzeniewski, Igor Kowalunas, Janusz R. Nowicki, Anna Smołowik i Julia Trembecka.

„Kyś”, autorstwa rosyjskiej pisarki i dziennikarki Tatiany Tołstoj. Jej dzieło to rodzaj opowieści, w stylu zbliżonej do klechdy, pełnej mitów, zabobonów, przepełnionej aluzjami i wspomnieniami związanymi z przeszłością pewnego miasta czy grodu. W niewielkiej przestrzeni Teatru Soho wyrazisty teatr opowieści i teatr psychologiczny mieszają się ze sobą, a reżyser zaprasza do poszukiwania filozoficznego sensu w nierealnym, absurdalnym świecie. Choć zdaniem Gorzkowskiego „powieść nie pozostawia nadziei, ale autorka daje nam pewną receptę, jak sobie z taką rzeczywistością poradzić”.

Akcja przedstawienia ma miejsce w Moskwie, 200 lat po Wielkim Wybuchu. Nędzną osadę zamieszkują prymitywni ludzie, a rozwój cywilizacyjny cofa się znacznie, nie tylko w dziedzinie myśli technicznej, lecz także w rozwoju wrażliwości, myśli, duchowości i kultury. Po atomowej apokalipsie pozostali Dawni (ludzie sprzed Wybuchu), którzy pamiętają jeszcze, kim był Puszkin, gdzie stał Kreml, jak smakowały ogórki. Oprócz nich żyje rzesza mutantów z effektami. Mają uszy pod pachami, kogucie grzebienie zamiast oczu, ogonki, wielkie i ostre pazury. Są też zezwierzęceni do szpiku kości wygeneraci, czyli niewolnicy, siła robocza i środek transportu dla bogaczy. Ludzie wiodą bardzo proste, wręcz prostackie życie, pomału upodabniają się do bezrefleksyjnych stworzeń: jedzą myszy, handlują czym popadnie i gną kark przed Najwyższym Baszą, Fiodorem Kuźmiczem. Wielki wódz i przywódca rzekomo pisze wiersze, bajki, które ciemny ludek skrupulatnie przepisuje. Okazuje się jednak, że to wszystko kłamstwo, prawdziwe księgi sprzed Wielkiego Wybuchu przetrwały, choć pamięć o autorach wkrótce wygaśnie. Cóż z tego, skoro ludzie mają zakaz czytania i przechowywania książek w domach. Stary świat i cywilizacja odeszły, nowego jeszcze nie ma…

Szczegóły

Dzień:
8 października 2019
Godzina:
19:00 - 20:30
Kategoria:

Organizator

Nazwa
Sanocki Dom Kultury
Telefon:
13 463 10 42
Email:
Strona:
www.sdksanok.pl

Miejsce

Nazwa
Sanocki Dom Kultury
Adres
Mickiewicza 24, Sanok, 38-500 Polska
+ Google Map
Telefon:
13 463 10 42
Strona:
http://www.sdksanok.pl/