BEGIN:VCALENDAR
VERSION:2.0
PRODID:-//Sanocki kalendarz kulturalny - ECPv3.9.1//NONSGML v1.0//EN
CALSCALE:GREGORIAN
METHOD:PUBLISH
X-WR-CALNAME:Sanocki kalendarz kulturalny
X-ORIGINAL-URL:https://kulturalnysanok.pl
X-WR-CALDESC:Events for Sanocki kalendarz kulturalny
BEGIN:VEVENT
DTSTART;VALUE=DATE-TIME:20240926T090000
DTEND;VALUE=DATE-TIME:20240926T170000
DTSTAMP:20260622T133944
CREATED:20240917T103109
LAST-MODIFIED:20240917T103109
UID:19121-1727341200-1727370000@https://kulturalnysanok.pl
SUMMARY:TRZY DUSZE JEDNEJ PRASY
DESCRIPTION:Muzeum Historyczne w Sanoku  i Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka  zapraszają na wernisaż wystawy grafiki Tyrsusa Wenhrynowicza\, Zbigniewa Osenkowskiego i Gabrieli Gorączko  TRZY DUSZE JEDNEJ PRASY  20 września\, godz. 17:00  Poddasze Zamku Królewskiego w Sanoku  Wystawa czynna do 20 września do 20 grudnia 2024  WYSTAWA „TRZY DUSZE JEDNEJ PRASY”  Wystawa czasowa grafiki „Trzy dusze jednej prasy”\, którą prezentujemy w salach sanockiego Zamku\, oraz wystawa exlibrysów Tyrsusa Wenhrynowicza w Miejskiej Bibliotece Publicznej pokazuje trzy różne postacie i trzy różne pokolenia osób związanych z Sanokiem. Klamrą spinającą tę barwną\, uzdolnioną trójkę jest przede wszystkim zamiłowanie do artystycznej i użytkowej grafiki oraz... przekazywana z pokolenia na pokolenie prasa drukarska\, na której powstawały ich wspaniałe prace. Śp. Tyrsus Wenhrynowicz (1924-2005)\, Zbigniew Osenkowski (1943) oraz Gabriela Gorączko (1993) – artyści\, graficy\, malarze –są autorami pokaźnej\, wielowymiarowej\, bogatej wystawy\, na której pokazujemy esencję ich dorobku twórczego. Ważną kwestią\, która wydaje się mocno zakorzeniona w twórczości wymienionych artystów\, jest afirmacja\, umiłowanie krainy\, w której żyli\, mieszkali bądź o którą otarli się w jakimś fragmencie swojego życia. Tereny wielokulturowej południowo-wschodniej części Polski\, dawnej Łemkowszczyzny\, a więc obszaru Karpat i Beskidu\, są najczęstszym tematem ich twórczości. Zielone wzgórza i rozległe połoniny oraz materialne dziedzictwo\, które pozostawili po sobie Łemkowie czy Bojkowie pod postacią drewnianych cerkwi\, barwne i metafizyczne ikony z ich wnętrz – klimat regionalnego folkloru\, zwyczajowości i tradycji – są często powielanymi motywami ich prac.    (Katarzyna Winnicka)
URL:https://kulturalnysanok.pl/wydarzenie/trzy-dusze-jednej-prasy-7/2024-09-26/
LOCATION:Zamkowa 2, Sanok, 38-500, Polska
GEO:22.2072009;49.5615049
CATEGORIES:Wystawy
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://kulturalnysanok.pl/wp-content/uploads/2024/09/wernisaż-wystawy-grafiki-.jpg
ORGANIZER;CN=Muzeum Historyczne:MAILTO: sekretariat.muzeum@interia.pl 
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;VALUE=DATE-TIME:20240926T100000
DTEND;VALUE=DATE-TIME:20240926T180000
DTSTAMP:20260622T133944
CREATED:20240827T082747
LAST-MODIFIED:20240827T082747
UID:18987-1727344800-1727373600@https://kulturalnysanok.pl
SUMMARY:Bernadeta Andruszko "Życia nić"
DESCRIPTION:          Zatrzymane w kadrze  Kolejna interesująca wystawa w Galerii o smaku kawy INTERPIANO. W najbliższą  sobotę swoje prace pokaże Bernadeta Andruszko. Jej cykl fotografii „Życia nić” to  osobista opowieść o świecie pełnym emocji\, ciszy i niedopowiedzianych słów.  Bernadeta Andruszko to sanoczanka\, fotografią zajmuje się od 25 lat. Jest jednym z  założycieli Nieformalnej Grupy Artystycznej „Skład Doczepiony”. W swoich pracach  subtelnie łączy obraz z refleksją nad delikatnością i złożonością życia. – Projekt „Życia Nić”  powstał w marcu 2023 roku we współpracy ze znaną artystką pochodząca z Sanoka Ewą  Kociubą – mówi Andruszko i zaprasza do odkrywania tych osobistych opowieści. Każda z jej  fotografii to chwila zatrzymana w kadrze\, przepełniona subtelnością i nostalgią\, ale też siłą  życiowych doświadczeń.  Organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy w sobotę 31 sierpnia o godzinie 17:00.  Ekspozycję będzie można oglądać do 27 września. Wstęp wolny
URL:https://kulturalnysanok.pl/wydarzenie/bernadeta-andruszko-zycia-nic-3/2024-09-26/
LOCATION:3 maja 15, Sanok, 38 - 500, Polska
CATEGORIES:Wystawy
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://kulturalnysanok.pl/wp-content/uploads/2024/08/plakat_sierpień.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;VALUE=DATE-TIME:20240926T100000
DTEND;VALUE=DATE-TIME:20240926T170000
DTSTAMP:20260622T133944
CREATED:20240903T091840
LAST-MODIFIED:20240903T091840
UID:19048-1727344800-1727370000@https://kulturalnysanok.pl
SUMMARY:MATERIA PAMIĘCI
DESCRIPTION:BWA Galeria Sanocka zaprasza:    Jadwiga Janowska i Christopher Myśko  MATERIA PAMIĘCI    wernisaż: 6.09\, godzina: 18:00  wystawa trwa do 4.10.2024 r.    &nbsp;        &nbsp;    &nbsp;    "Prace fotograficzne z projektu „Materia Pamięci” powstają w Nieznajowej – połemkowskiej wsi\, obecnie bez mieszkańców. Stworzony zostaje zapis przeszłości\, śladów ludzi w tętniącej kiedyś życiem dolinie. Wieś została zniszczona podczas wojen\, jej mieszkańcy wysiedleni. Do ostatecznych zniszczeń pozostałości zabudowań na tym terenie przyczynili się mieszkańcy zakładu karnego\, który działał tam w latach 70.    Nad projektem pracuje duet artystyczny\, poruszający zagadnienia związane z tożsamością\, pamięcią i historią miejsc. Prace nad cyklem powstają od dwóch lat\, podczas których twórcy zgłębiają historie miejsca\, poszukują kontekstów i tworzą swoje prace\, bazujące na sztukach wizualnych.  Czy da uwiecznić się to co przeminęło?  Jak pokazać niewidzialne\, ale odczuwalne?  Jak zarejestrować dawne życie gdy na poziomie formalnym jest ono nie do uchwycenia.  Jak opowiedzieć o tych\, których już nie ma i pokazać ducha miejsca\, które zniknęło ze strefy materialnej?  Historia która za nami podąża\, przypomina się\, przestrzega\, uczy o nas samych; jest dialogiem przeszłości z przyszłością.    W dolinie zostały zanikające ślady dawnego życia – drzewa owocowe\, krzewy\, kamienie po dawnych ścieżkach i zabudowaniach\, kaplice przydrożne. Artyści chcą tworzyć kolaż pamięci\, która przeminęła\, choć pozornie jest obecna w zapisach historycznych\, faktach spisanych. Fakty jednak są suche\, nie trafiają do wyobraźni odbiorców tak\, jak obraz." /Jadwiga Janowska\, Christopher Myśko/    Zapraszamy!
URL:https://kulturalnysanok.pl/wydarzenie/materia-pamieci-3/2024-09-26/
LOCATION:Rynek 14, Sanok, 38-500, Polska
CATEGORIES:Wystawy
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://kulturalnysanok.pl/wp-content/uploads/2024/09/Materia-Pamięci-www.jpg
ORGANIZER;CN=BWA Galeria Sanocka:MAILTO:galeriasanocka@gmail.com
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;VALUE=DATE-TIME:20240926T180000
DTEND;VALUE=DATE-TIME:20240926T200000
DTSTAMP:20260622T133944
CREATED:20240917T133039
LAST-MODIFIED:20240917T133039
UID:19206-1727373600-1727380800@https://kulturalnysanok.pl
SUMMARY:Muzyczna zaduma
DESCRIPTION:33 Festiwal im.Adama Didura  od 26/09/2024 do 26/09/2024 | Muzyczna zaduma Andrzej Jagodziński – Requiem    26.09.2024 godz. 18.00    Muzyczna zaduma  Andrzej Jagodziński – Requiem      (sala widowiskowa)    cena biletu 50 zł    Sprzedaż biletów i karnetów  od 2 września 2024      Soliści: Grażyna Auguścik\, Agnieszka Wilczyńska\, Wojciech Myrczek  Andrzej Jagodziński – fortepian  Adam Cegielski – kontrabas  Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja    Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak    Ponadto w programie: J.S. Bach – Preludium C-dur BWV 846 opr. A. Jagodziński  A. Jagodziński/Sujkowska – Nie bądź obojętny\, Srebrny książę  S. Barber – Agnus Dei; O. Messiaen – O sacrum convivium; P. Vasks – The Fruit of Silence          fot.Krystyna Andryszkiewicz    GRAŻYNA AUGUSCIK  Jest wokalistką\, aranżerem\, kompozytorem\, producentem i liderem własnych zespołów. Przez wielu amerykańskich krytyków uważana za jedną z  najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Stworzyła własny\, rozpoznawalny styl interpretacji wokalnej. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty ”Sunrise Sunset” w 1988 roku trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie.  Dyplom ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymała w 1992 roku rąk Philla Collinsa i Alla Jarreau. Od 1994 roku mieszka w Chicago\, gdzie koncertuje\, nagrywa własne płyty\,  bierze udział w wielu projektach nagraniowych innych artystów. Nagrała\, wyprodukowała i wydała do tej pory piętnaście płyt solowych\, co najmniej  drugie tyle jako gość\, a kolejne to remixy z wykorzystaniem jej głosu.   Gra tylko z muzykami\, których dobrze zna i ceni. Współpracowała z  artystami takimi jak : Michael and Randy Brecker\, Jim Hall\, Patricia Barber\, John  Medeski\, Michał Urbaniak\, Urszula Dudziak\, John McLean\, Terry Callier\, Ernie  Adams\, Kurt Rosenwinkel\, Paul Wertico\, Robert Irving III\, Andrzej  Jagodziński\, Paulinho Garcia\, Bogdan Hołownia\, Jarek Bester i wielu innych.   Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym. Brała udział na wielu festiwalach w USA i na świecie\, takich jak: Chicago Jazz Festival\, Chicago  World Music Festival\, Fujitsu Concord Jazz Festival\, Ellite Jazz Festival  i wielu innych wydarzeniach muzycznych. Jej koncert\, z muzyka Chopina\, który odbył się w roku 2010 w Millennium Park w Chicago\, zgromadził dziesięciotysięczną widownię i uznany został przez Chicago Tribune za  jeden z najlepszych koncertów ostatnich trzydziestu lat.    W roku 2011 otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA przyznany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska\, oraz Nagrodę Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia.                                                              fot.Jarosław Wierzbicki    Agnieszka Wilczyńska  Czołowa polska wokalistka jazzowa\, autorka tekstów\, pedagog\, trener wokalny (m. in. program „Twoja twarz brzmi znajomo”). Jurorka konkursów wokalnych. Trzykrotnie nominowana do nagrody Fryderyk. Laureatka nagrody “Fryderyk 2016” w kategorii Jazz za płytę „Tutaj mieszkam”- piosenki z premierowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego. Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty – “Pogadaj ze mną” i „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”. Ambasadorka Szczecina\, laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin 2016\, laureatka I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 2016 wybierana w wyniku głosowania do reprezentowania sekcji muzyki jazzowej w Radzie Akademii Fonograficznej – obecna edycja 2024-2027.  Od 1998 roku\, przez kolejnych 9 lat była wykładowcą śpiewu na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach. Obecnie jest wykładowcą śpiewu na wydziale jazzowym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. W 2022 roku otrzymała Nagrodę Indywidualną II Stopnia za Szczególny Wkład w Rozwój Edukacji Artystycznej w Polsce przyznaną przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.  Od 2004 roku współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego koncertując m. in. w Nowym Jorku Carnegie Hall\, Chicago Symphony Center\, National Concert Hall na Tajwanie\, Białoruskiej Filharmonii Narodowej\, Moskiewskiej Filharmonii Narodowej\, Filharmonii Lwowskiej.. Współpracowała m. in. z: Sinfonia Varsovia\, Orkiestrą Kameralną AUXO\, Atom String Quartet\, Toruńską Orkiestrą Kameralną\, Orkiestrą Sinfonia Viva\, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie\, Polską Filharmonią Sopot\, Filharmonią Lwowską\, Orkiestrą MACV.  W 2013 r. w Teatrze Polskim w Warszawie zadebiutowała jako aktorka w spektaklu muzycznym LISTY NA WYCZERPANYM PAPIERZE w reżyserii Leny Frankiewicz.  W 2017 r. wystąpiła w filmie MŁYNARSKI- PIOSENKA FINAŁOWA w reż. Alicji Albrecht (Polska Nagroda Filmowa ORŁY 2018).  Płyta WILCZE JAGODY\, nagrana w duecie z Andrzejem Jagodzińskim otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2020 - Album Roku Jazz.  W 2020 r. jako solistka wystąpiła w premierowym projekcie A. Jagodzińskiego „JAZZ SEBASTIAN BACH na orkiestrę\, trio jazzowe\, głos \, violę da gambę”.  W sierpniu 2022 ukazała się płyta REQUIEM (komp. Andrzej Jagodziński) z udziałem Agnieszki  Wilczyńskiej\, Grażyny Auguścik\, Wojciecha Myrczka\, Trio Andrzeja Jagodzińskiego i chóru Camerata Silesia (nominacja do nagrody Fryderyk 2023 Album Roku Jazz).  W październiku 2023 – premiera płyty DEKALOG z muzyką Andrzeja Jagodzińskiego\, słowami Wiesławy Sujkowskiej. W nagraniu płyty wzięli udział : Andrzej Jagodziński Trio\, Agnieszka Wilczyńska\, Adam Nowak (lider zespołu „Raz\, dwa\, trzy”)\, Robert Majewski.        fot.Paweł Cegielski      Andrzej Jagodziński  Artysta wszechstronny; waltornista z wykształcenia\, pianista jazzowy\, akordeonista\, kompozytor\, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu ‚Złota Tarka’ w 1979 roku. Do dzisiaj dzięki swojej wyjątkowej umiejętności wtopienia się w brzmienie i konwencje danego zespołu gra w różnych stylistycznie formacjach\, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers\, Swing Session\, Quintessence\, String Connection\, Kwartet Janusza Muniaka\, Kwartet Tomasza Szukalskiego\, Polish All Stars Jarosława Śmietany\, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.  W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay\, Ost-West Nurnberg\, Jazz in Europe-Paris\, Skane Festivalen in Malmo\, Edinburgh Art Festival\, Ankara Music Festival\, Leverkusener Jazz Tage\, Istanbul International Festival\, Ankara Music Festival.  Od kiedy w 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem\, artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina – autorski pomysł oraz wielki sukces artystyczny i komercyjny (albumy ”Chopin”\, „Chopin Once More”\, „Les Brillantes”\, „Sonata b-moll”)\, a także muzykę ludową (album „Muzyka Polska”). Od samego początku lider Trio samodzielnie dobiera i aranżuje repertuar na kolejne płyty. Od 2004 wraz z pomysłodawcą projektu Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem tworzą zespół „Straszni Panowie Trzej”. Formacja ta nagrała dwie płyty\, których pierwsza otrzymała status Złotej Płyty.  Jako akordeonista udzielał się w wielu projektach\, m.in. z Januszem Stroblem\, Project Grappelli czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor”\, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Japonii.  Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami\, m.in. Anetą Łastik (od występów z nią zaczęło się – występ w ramach ‚Złotej Tarki’ w 1979 r.)\, Ewą Bem (już 30 lat współpracy)\, Grażyną Auguścik\, Urszulą Dudziak\, Agnieszką Wilczyńską\, Anną Stankiewicz\, Januszem Szromem.  Od ponad 20 lat zajmuje się działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu\, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie. W 2005 roku jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.  20-lecie istnienia swojego Trio świętował prawykonaniem „Koncertu fortepianowego g-moll” z towarzyszeniem trio jazzowego i orkiestry symfonicznej\, który artysta skomponował na tę okazję. Premiera utworu w wykonaniu Trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej\, a także płyty o tym samym tytule\, miała miejsce podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie w listopadzie 2013 roku.    &nbsp;    fot.Paweł Cegielski    Czesław „Maly”Bartkowski - polski perkusista jazzowy; pedagog.  Z muzyką ma do czynienia już od 6. roku życia. Jest absolwentem Średniej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu (klasa perkusji). Zadebiutował oficjalnie w roku 1960 jako perkusista zespołu Far Quartet Jerzego Pakulskiego.  W roku 1963 nawiązał współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim i został muzykiem w jego zespole (Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego). Grał też z innymi znanymi grupami jazzowymi\, m.in. z Niemen Enigmatic (Czesława Niemena) czy też z Grupą Michała Urbaniaka.  Bardzo często grał w triach:  • z Tomaszem Stańką (trąbka) i Adamem Makowiczem (fortepian)\,  • z Wojciechem Karolakiem (fortepian\, organy) i Tomaszem Szukalskim (saksofon tenorowy)\,  • z Arturem Dutkiewiczem (fortepian) i Andrzejem Cudzichem (kontrabas)\,  • z Markiem Blizińskim (gitara) i Zbigniewem Wegehauptem (kontrabas)\,  • z Andrzejem Jagodzińskim (pianino) i Adamem Cegielskim (kontrabas).  Współpracował również ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia oraz z zespołami Mainstream i InFormation Sławomira Kulpowicza.  Brał ponadto udział w realizacji nagrań takich piosenkarzy\, jak Ewa Bem\, Urszula Dudziak i Stanisław Sojka\, muzyków zagranicznych\, jak: Freddie Hubbard\, Clark Terry\, Joe Newman\, Art Farmer\, Ben Webster\, oraz polskiego zespołu Novi Singers.  Występował nie tylko w kraju\, lecz również za granicą (Indie\, USA\, Nowa Zelandia\, Australia oraz liczne kraje Europy).  W roku 1993 został wykładowcą w Średniej szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz warszawskiego Studium Jazzowego.        fot.Paweł Cegielski    Adam Cegielski (ur. 3 kwietnia 1967 w Jeleniej Górze) – polski muzyk jazzowy\, grający na kontrabasie.  Absolwent Podstawowej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu i Liceum Muzycznego w klasie kontrabasu w Bielsku-Białejoraz Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Mysińskiego. Na scenie muzycznej zadebiutował w 1988 r. w Kwartecie Kazimierza Jonkisza\, w którym występował do 1991 roku. W 1990 r\,. jako członek zespołu Central Heating Trio\, zdobył I nagrodę i wyróżnienie indywidualne na konkursie Jazz Juniors w Krakowie\, VI nagrodę w Europejskim Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (Belgia)\, „Klucz do Kariery” Pomorskiej Jesieni Jazzowej w Bydgoszczy. Również w 1990 r. znalazł się także wśród finalistów konkursu International Jazz Federation w Leverkusen(RFN). W 1994 r. został stypendystą Fundacji Kultury Polskiej im. Krzysztofa Komedy.  W kolejnych latach koncertował i nagrywał z m.in.: Quintessence (1991–1993)\, Kwartetem Kuby Stankiewicza (1992–1995)\, Triem Andrzeja Jagodzińskiego (od 1993)\, jak również okazjonalnie z Ewą Bem\, Lorą Szafran\, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim\, Wojciechem Karolakiem\, Tomaszem Stańką\, Zbigniewem Namysłowskim\, Henrykiem Miśkiewiczem\, Zbigniewem Preisnerem\, Janem A.P. Kaczmarkiem oraz orkiestrami symfonicznymi Concerto Avenna (1991–1992) i Sinfonia Varsovia (1991–1995).  Od 1994 r. zajmuje się działalnością pedagogiczną. Obecnie prowadzi klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie\, w której to od 2005 r. zajmuje stanowisko wicedyrektora do spraw kształcenia jazzowego.    fot.Bartosz Jastal    Wojciech Myrczek - wokalista jazzowy. W swoim śpiewie swobodnie posługuje się zarówno słowem jak i scatem. W dorobku fonograficznym posiada trzy albumy solowe "Celebrating the Journey" (2022 r.)\, "Love Revisited" (2014 r.) oraz "We'll Be Together Again" (2010 r.)\, a także gościnny udział w licznych wydawnictwach muzyki jazzowej\, popowej i poważnej. Inspiracje czerpie ze swingowej tradycji\, wzbogacając ją o elementy nowoczesnych stylów i technik.    Myrczek jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród\, takich jak: Jazz Forum Jazz Top - Wokalista Roku (2015 r. - obecnie)\, I miejsce i nagroda publiczności Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii (2013 r.)\, Grand Prix w międzynarodowym konkursie Jazz Voices na Litwie (2011 r.)\, nagroda dla Największej Indywidualności Konkursu Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa (2010 r.)\, I nagroda w konkursie Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu (2007 r.)\, Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów (2014 r.). Otrzymał także nagrody Burmistrza Czechowic-Dziedzic oraz Starosty Bielskiego\, przyznane za wkład w rozwój kultury.  Swoją muzykę prezentował na scenach światowych festiwali takich jak Montreux Jazz Festival\, The Hague Jazz\, Bielska Zadymka Jazzowa\, Brisbane Jazz Festival\, Kolory Polski\, Jazz nad Odrą\, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu\, Sofia Jazz Peak Festival\, Celje International Jazz Festival oraz w salach koncertowych NOSPR w Katowicach\, Konserwatorium w Sankt Petersburgu\, Filharmonia "Sinfonia Baltica"\, Filharmonia Zabrzańska\, Filharmonia Świętokrzyska\, Instytut Fiński w Paryżu\, Opus Jazz Club w Budapeszcie\, Teatr Roma w Warszawie\, Hudson Studios w Nowym Jorku i wielu innych.  Współpracował z Janem „Ptaszynem" Wróblewskim\, Tomaszem Stańko\, Robertem Majewskim\, Henrykiem Miśkiewiczem\, Lorą Szafran\, Bernardem Maselim\, Pawłem Tomaszewskim\, Krzysztofem Herdzinem\, Big Bandem Uniwersytetu im. F. Chopina\, Aukso\, Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i wieloma innymi artystami polskiej sceny muzycznej.  Wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (od 2018 r.) oraz Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (w latach 2012-2019). W roku 2020 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.    &nbsp;    fot.Magdalena Hałas    Anna Szostak – dyrygent\, pedagog\, profesor sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego\, z którym związana jest do dzisiaj. Największe uznanie zyskała jako dyrygent Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”\, który prowadzi nieprzerwanie od założenia go w 1990 roku. Zespół ten\, złożony z solistów wokalistów\, prowadzi aktywną działalność koncertową\, wykonując pod jej kierunkiem zarówno utwory wokalne a cappella\, jak i wokalno-instrumentalne\, często z udziałem wybitnych solistów\, zespołów i orkiestr.  Poprowadziła ponad 300 prawykonań utworów twórców współczesnych takich jak Krzysztof Baculewski\, Régis Campo\, Wiesław Cienciała\, Ryszard Gabryś\, Henryk Mikołaj Górecki\, Wojciech Kilar i wielu innych. Dyrygowała również prawykonaniami utworów powstałych przed wiekami i odkrytych współcześnie  W swoim dorobku Anna Szostak ma ponad 60 wydawnictw fonograficznych. Nagrywane pod jej dyrekcją i zgodnie z jej koncepcją płyty Cameraty honorowane są prestiżowymi nagrodami\, zdobywając uznanie krytyki w kraju i za granicą.  W roku 2015 otrzymała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis za szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej\, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.    &nbsp;    fot. Karol Fatyga    Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza utworzona w 1990 r. przez kierującą zespołem do dziś dyrygentkę Annę Szostak.  Zespół ceniony jest przede wszystkim za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej. Dokonuje prawykonań\, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.  W ciągu ponad 30 lat działalności Camerata Silesia zdobyła międzynarodową renomę występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji. Zespół regularnie bierze udział w najważniejszych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce\, będąc gościem m.in. Warszawskiej Jesieni\, Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena czy festiwali takich jak Chopin i jego Europa. Chór był również zapraszany na ważne festiwale zagraniczne: m.in. Sommerfestspiele w Bregenz\, ISCM World Music Days w Wiedniu i we Wrocławiu\, Musikfestival Landschaft Westfalen w Münster czy Sounds New Contemporary Music Festival w Canterbury. Camerata Silesia współpracuje z najwybitniejszymi dyrygentami\, solistami\, instrumentalistami i orkiestrami na świecie. Spośród tych ostatnich można wymienić zespoły tej rangi\, co Wiener Symphoniker\, London Philharmonic Orchestra czy Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach\, a także Sinfonia Varsovia.  Poziom pracy chóru docenił szczególnie Krzysztof Penderecki – Camerata Silesia wielokrotnie współwykonywała pod batutą samego kompozytora jego Pasję Łukaszową\, Polskie Requiem i Siedem bram Jerozolimy\, a podczas Warszawskiej Jesieni uczestniczyła w wykonaniu Canticum Canticorum. W 2012 zespół został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji wg św. Łukasza Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W 2017 roku chór wykonywał to samo dzieło w Londynie razem z London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Vladimira Jurowskiego.  Zespół ma w dorobku już ponad pięćdziesiąt płyt. Pięć autorskich albumów chóru nagrane pod dyrekcją Anny Szostak-Myrczek uzyskały Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” – w latach 1997\, 2020\, 2021\, 2022 i 2023. Kilkanaście płyt chóru było do niej nominowanych. „Fryderykami” nagradzane były też przedsięwzięcia\, przy których Camerata współpracowała: monograficzna płyta z utworami Pawła Szymańskiego z 1997 roku oraz box „100 na 100” dokumentujący sto lat muzyki polskiej wyróżniony w 2020 roku aż dwiema statuetkami.  Zespół został objęty patronatem Miasta Katowice w 2004 roku\, a także podjął stałą współpracę z NOSPR\, której siedziba stała się stałym miejscem koncertowania Cameraty Silesii. Od 2024 roku Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” jest Instytucją Kultury Miasta Katowice współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
URL:https://kulturalnysanok.pl/wydarzenie/muzyczna-zaduma/
LOCATION:Mickiewicza 24, Sanok, 38-500, Polska
CATEGORIES:Koncerty
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://kulturalnysanok.pl/wp-content/uploads/2024/09/didur6.jpg
ORGANIZER;CN=Sanocki Dom Kultury:MAILTO:sdksanok@interia.pl
END:VEVENT
END:VCALENDAR