Wczytuje Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • Wydarzenie minęło.

Mirosław Pawłowski – Kamuflaż

16 lutego, 18:00 - 19:00

BWA Galeria Sanocka zaprasza:
 
Mirosław Pawłowski
Kamuflaż
 
wernisaż: 16.02, godzina 18:00
wystawa trwa:17.02 – 8.03.2024 r.
wstęp wolny.
“KAMUFLAŻ mnoży interpretacje, oscylując wokół zagadnienia człowieka „portretowanego” według niejednorodnego, zmieniającego się klucza konwencji. Często to właśnie sam proces zawiera w sobie paradoks wyrażony w przedstawieniu – prawdę ambiwalencji, relatywizowanej poprzez płynne definicje podmiotu i przedmiotu, z całym spectrum wynikających z tego faktu konsekwencji.

Człowiek wpisany w dwa światy – subiektywny i obiektywny – przez całe życie doskonali się w przekraczaniu ich granic. Przywdziewa różnego rodzaju maski, buduje wokół siebie swoiste pancerze, postrzegany jest jako figura mglista, zamknięta, niedostępna i powierzchowna. Zasłaniając twarz lub oczy tworzę w ten sposób „bohaterom” moich grafik specyficzny rodzaj maski. Czyniąc to, rozpoczynam dyskurs na temat potencjalności znaczeń, potencjalności samego obrazu. Twarz mówi. Mówi w tym sensie, że to właśnie ona umożliwia i rozpoczyna wszelki dyskurs — napisał Levinas. Między początkiem a jego graficznym skutkiem rozpościera się możliwy obszar owego dialogu.
Dzięki odpowiednim programom komputerowym wygenerowałem cyfrowo postać, chciałoby się powiedzieć, człowieka uniwersalnego. Następnie, multiplikując twarze „modela” doprowadziłem do sytuacji, w której nastąpiło nierozerwalne połączenie intencji z realnością. Sztuczne, cyborgowe maski zaczęły żyć własnym życiem. Stały się potencjalnym wizerunkiem każdego z nas.” /Mirosław Pawłowski/
Mirosław Pawłowski
Ur. w 1957 roku. Należy do najbardziej znaczących postaci na scenie polskiej grafiki. Na obraz jego aktywności składa się zarówno jego działalność graficzna, jak i wiele podejmowanych działań oraz przedsięwzięć, mających na celu wspieranie rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju, członek wielu stowarzyszeń oraz jury międzynarodowych i krajowych przeglądów grafiki.  Wokół tego obszaru koncentrują się również jego zainteresowania w kwestii wypowiedzi artystycznej.Pawłowski jest jednak przede wszystkim artystą, i to artystą nieustannie poszukującym — czerpiącym formalne i ideowe inspiracje z nowych technologii rejestracji i przetwarzania obrazu cyfrowego, które czyni przedmiotem swoich artystycznych eksperymentów. Tematem jego prac jest niezmiennie człowiek „portretowany” według niejednorodnego, bo zmieniającego się, klucza konwencji. Często to właśnie sam proces zawiera w sobie paradoks wyrażony w przedstawieniu — prawdę ambiwalencji, relatywizowanej poprzez płynne definicje podmiotu i przedmiotu, z całym spectrum wynikających z tego faktu konsekwencji. Autor metaforyzuje ten fenomen percepcji, budując wokół „wizerunku” wielowarstwowe znaczenia, których źródła za każdym razem są interesującym komentarzem współczesności.  Jest profesorem w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W latach 1978–2024 miał 79 wystaw indywidualnych grafiki oraz brał udział w 600 prezentacjach zbiorowych w kraju i na świecie. Wielokrotnie nagradzany, jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie.
ZAPRASZAMY!!

BWA Galeria Sanocka
Rynek 14
38-500 Sanok
tel. 013 46 36 030
www.bwa.sanok.pl

Szczegóły

Dzień:
16 lutego
Godzina:
18:00 - 19:00
Kategoria:
Strona:
https://bwa.sanok.pl/

Organizator

Nazwa
BWA Galeria Sanocka
Telefon:
13 463 60 30
Email:
Strona:
http://bwa.sanok.pl/

Miejsce

Nazwa
BWA Galeria Sanocka
Adres
Rynek 14, Sanok, 38-500 Polska
+ Google Map
Telefon:
13 463 60 30
Strona:
http://bwa.sanok.pl/