Wczytuje Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • Wydarzenie minęło.

PROMOCJA KSIĄŻKI DR. MARCINA SMOTERA

9 lutego, 17:00 - 18:00

Muzeum Historyczne w Sanoku
serdecznie zaprasza na promocję książki
dr. Marcina Smotera „Polskie organizacje społeczno-polityczne, kulturalne i religijne w Sanoku w latach 1868-1918”.
Sala Gobelinowa w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku, 9 lutego 2024, godz. 17:00

Z radością informujemy, że z drukarni dotarł transport całym nakładem książki naszego kolegi dr. Marcina Smotera „Polskie organizacje społeczno-polityczne, kulturalne i religijne w Sanoku w latach 1868-1918”; redakcja: dr Jarosław Serafin, Ewa Kasprzak, Andrzej Romaniak; opracowanie graficzne: Artur Olechniewicz. Publikacja formatu A4, w twardej oprawie ‒ zawiera 304 bogato ilustrowanych stron. Książka wydana nakładem Muzeum Historycznego w Sanoku (ISBN 978-83-60380-49-9) jest już sprzedaży w naszym muzealnym sklepiku w cenie 65 zł.

OD WYDAWCY
Oddajemy do Państwa rąk kolejne wydawnictwo przybliżające dzieje Sanoka w okresie tzw. autonomii galicyjskiej. To właśnie wówczas Sanok z niewielkiego, zacofanego miasteczka przekształcał się w ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy, oświatowy i kulturalny. Wprowadzona przez austriackiego zaborcę autonomia sprzyjała powstawaniu i działalności wielu polskich stowarzyszeń i organizacji. Temat ten w dotychczasowej historiografii Sanoka był stosunkowo wąsko i wybiórczo potraktowany. Niniejsze opracowanie dr. Marcina Smotera – pracownika naszego muzeum – jest pierwszym, które w tak szeroki i całościowy sposób przedstawia powstanie oraz działalność polskich organizacji społeczno-politycznych, kulturalnych i religijnych w naszym mieście w latach 1868-1918. Niniejsza książka jest skróconą wersją rozprawy doktorskiej Marcina Smotera, pod tym samym tytułem, która została obroniona w 2015 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim.

DR MARCIN SMOTER (ur. 08.07.1982 r. w Sanoku) – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku (kierunek: Kulturoznawstwo, specjalność: Kultura Krajów Karpackich – licencjat – 2004 r.) i studiów historycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie (tytuł magistra – 2009 r. i tytuł doktora – 2015 r.). Autor artykułów m.in. do „Rocznika Sanockiego” i „Zeszytów Historycznych Semper Fidelis”. Interesuje się głównie XIX-wieczną historią Polski i historią regionalną, zwłaszcza zaś dziejami sanockich i galicyjskich organizacji. Działacz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku, Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Sanoku i Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku. Obecnie pracownik Muzeum Historycznego w Sanoku (bibliotekarz).

Szczegóły

Dzień:
9 lutego
Godzina:
17:00 - 18:00
Kategoria:
Strona:
http://muzeum.sanok.pl/pl/

Organizator

Nazwa
Muzeum Historyczne
Telefon:
13 46 306 09
Email:
Strona:
www.muzeum.sanok.pl

Miejsce

Nazwa
Muzeum Historyczne
Adres
Zamkowa 2, Sanok, 38-500 Polska
+ Google Map
Telefon:
13 46 306 09
Strona:
www.muzeum.sanok.pl